Podróż z psem – o czym warto pamiętać?

Pies wyglądający przez okno podczas podróży samochodem

Podróż z własnym pupilem może być niezwykle przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem, ale tylko w przypadku, gdy będzie odpowiednio zaplanowana. W innym razie, może stać się prawdziwą udręką. O czym warto pamiętać decydując się na podróż z psem? Co należy ze sobą zabrać? Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

Co zabrać ze sobą?

Większość rzeczy, które musisz ze sobą wziąć, uzależniona jest od miejsca do którego się wybierasz, a także od sposobu transportu. Jest jednak kilka przedmiotów, które obowiązkowo muszą znaleźć się w Twojej walizce, a najlepiej – w bagażu podręcznym. Oto i one:

  • Butelka na wodę z podajnikiem lub miseczką,
  • Książeczka zdrowia pupila – w przypadku niektórych przewoźników jest niezbędnym dokumentem, bez którego mogą odmówić wpuszczenia np. do autokaru,
  • Worki na odchody, papier toaletowy lub chusteczki higieniczne,
  • Kaganiec – niekiedy zdarza się, że przewoźnik wymaga, by pies przebywał w kagańcu w trakcie podróży. Musisz pamiętać, że ludzie wpadają nieraz na niemądre pomysły – obce osoby (zwłaszcza dzieci) próbujące głaskać psa bez zgody właściciela nie należą do rzadkości. Stres podróży – zwłaszcza przy sporej liczbie podróżnych – może zmienić zachowanie nawet najlepiej ułożonego przyjaciela,
  • Karma i przekąski – oszczędź sobie zawodu szukania karmy w sklepie na miejscu – i tak pewnie nie dostaniesz tej, którą podajesz swojemu psu. Jeśli natomiast Twój przyjaciel je tylko nieprzetworzone mięso – zdecydowanie nie polecamy wożenia ze sobą surowego kurczaka, zwłaszcza w miesiącach letnich. Przetwory mięsne bez problemu powinieneś znaleźć tam, dokąd jedziesz.

Pies powinien w każdym momencie podróży mieć założoną obrożę lub szelki, które powinny być połączone z Twoją ręką smyczą –oczywiście w przypadku, gdy przewozisz swojego pupila w klatce, nie musisz go na niej trzymać. Możesz także pomyśleć nad zabawką, którą pies lubi, ale nie ma w zwyczaju tarmosić. W ten sposób pomożesz mu czuć się bardziej komfortowo w trakcie podróży.

Wybieramy środek transportu

Pies jadący samochodem, wyglądający przez oknoOptymalnym rozwiązaniem byłoby przewożenie psa we własnym samochodzie – w bezpiecznej klatce lub zapinając go do siedzenia pasem bezpieczeństwa. Niestety, nie zawsze możemy podróżować w ten sposób. Jeśli zależy Ci na szybkiej podróży i komforcie przemieszczania się z niewielką liczbą osób – co rzeczywiście oferuje jazda samochodem – w Internecie możesz poszukać wspólnych przejazdów z innymi osobami.  Niektóre z nich zgadzają się na przewóz niewielkich zwierząt domowych.

Część przewoźników przejazdów autokarowych dopuszcza przewóz małych zwierząt, jednak podróż taka obarczona jest wieloma zasadami. Podróż z psem możliwa jest tylko, gdy posiadamy książeczkę zdrowia zwierzęcia, a pies na czas podróży ma założone smycz i kaganiec, lub, gdy zostanie zamknięty w klatce. Zanim zdecydujesz się na podróż autokarem, upewnij się, że będziesz mógł zabrać ze sobą zwierzaka dzwoniąc na informację danego przewoźnika. Podróż z psem może wiązać się z koniecznością wykupienia dodatkowego biletu.

Jeśli planujesz dłuższą podróż, lub taką, w której dostać musisz się do mniej popularnych miejsc, jednym z bardziej oczywistych wyborów będzie skorzystanie z usług kolei. Jeśli będziesz miał szczęście, możesz mieć cały przedział dla siebie i Twojego zwierzaka. W przypadku przewozu psa pociągiem, pamiętaj o konieczności zakupu odpowiedniego biletu.

A co z noclegiem?

Biały łaciaty pies śpiący spokojnie

Jeśli planujesz spać na polu namiotowym, najprawdopodobniej nie będziesz miał żadnego problemu z rezerwacją noclegu dla siebie i psa. W przypadku chęci zatrzymania się w hotelu, możliwość przenocowania ze zwierzęciem należy sprawdzić przed dokonaniem rezerwacji – nie wszystkie obiekty obsługują gości z pupilami. Jeśli rozglądasz się nad noclegiem w Poznaniu, w którym nie robi się problemów z przyjmowaniem osób ze zwierzętami, polecamy Apartamenty Poznań.

Podróż z psem – dlaczego nie?

Obecnie, coraz większa liczba przewoźników czy obiektów noclegowych dopuszcza obecność podróżnych ze zwierzętami. Chociaż podróż z psem wiąże się z wieloma trudnościami, to niekiedy naprawdę nie warto zostawiać swojego przyjaciela w domu, skazując go na rozłąkę z właścicielem.