Couchsurfing – czym jest? Wady i zalety ze strony Gościa

couchsurfing co to

Couchsurfing stał się w ostatnich czasach bardzo popularnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy lubią podróżować i poznawać nowe osoby. Czy warto jest skorzystać z takiej formy wyjazdów? I na czym ona tak w ogóle polega?

Couchsurfing zakłada, że istnieje tzw. Host oraz Gość. Hostem jest ktoś, kto oferuje nocleg u siebie w domu, a Gość to osoba, która odwiedza Hosta. Najczęściej odbywa się to między różnymi krajami. Takie rozwiązanie pozwala podróżującym zaoszczędzić sporo pieniędzy, które musieliby wydać na nocleg w obcym państwie, oraz poznać nowych ludzi i zbudować nowe przyjaźnie.

Warto, zanim zdecydujemy się wziąć udział w programie, zapoznać się zarówno z wadami jak i zaletami takiego rozwiązania.

przyjaciółki w podróży

 

ZALETY:

  • MOŻNA TANIO LUB CAŁKOWICIE ZA DARMO MIEĆ NOCLEG

To prawda. Couchsurfing zakłada nieodpłatne użyczenie podróżnemu miejsca noclegowe we własnym domu. Dla Gościa jest to naprawdę korzystna oferta – nie musi bowiem przepłacać za hotele czy hostele w dużych miastach. To rozwiązanie jest zatem idealne dla studentów i osób młodych, które chciałyby podróżować z jednoczesnym oszczędzaniem.

  • MOŻNA POZNAĆ WIELU LUDZI

Dzięki instytucji couchsurfingu zawiązało się już sporo znajomości, które przetrwały próbę czasu. Warto tworzyć ich jeszcze więcej, a program na pewno temu sprzyja. Forma poznawania nowych ludzi mocno wiąże się z formą poznawania kultur, w jakich żyją. Warto pamiętać, że często Hostowie okazują się być naprawdę sprawnymi przewodnikami turystycznymi i pokażą nam najciekawsze zakątki swoich miast.

zwiedzanie miasta

 

WADY:

  • MOŻNA TRAFIĆ NA RÓŻNE OSOBY

Niecodziennie zdarza się, by poprzez program trafić do kogoś złego, ale takie prawdopodobieństwo jednak może wystąpić. Warto więc zwracać szczególną uwagę na to, co Hostowie piszą o sobie w Internecie, jak wyglądają ich profile (czy są bogate itp.) i przede wszystkim – czy są użytkownikami zweryfikowanymi. Wtedy możemy liczyć na bezpieczeństwo.

  • MUSIMY SIĘ DOSTOSOWAĆ DO TRYBU HOSTA

Trzeba pamiętać, ze osoba, która nas przyjmie, również ma swoje życie, upodobania, plany i obowiązki. Nie liczmy więc z góry na to, że cały pobyt w mieście będzie wyglądał, jak my tego chcemy. To bowiem Host nas gości i w dużej mierze to on układa nasze aktywności.